Rodzice nowej harcerki

Ogólnie o nas

Działamy w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (zachęcam do przeczytania Statutu ZHR: https://dziesiateczka.wordpress.com/statut-zhr/). Nasze zbiórki odbywają się raz na miesiąc na os. Kopernika. W ciągu miesiąca dziewczyny spotykają się na zbiórkach zastępów (każdy zastęp ma zbiórki w inny dzień tygodnia- rozkład zbiórek można znaleźć tu: https://dziesiateczka.wordpress.com/zastepy).

O historii naszej drużyny można poczytać w tej zakładce: https://dziesiateczka.wordpress.com/about.

Zobaczyć nasze zdjęcia z różnych akcji można zobaczyć w galerii drużyny: https://picasaweb.google.com/10gniazdo. 

 

Mundur

Każda harcerka w naszej drużynie musi posiadać mundur, ponieważ buduje to poczucie wspólnoty w drużynie, pozwala na zdobywanie barw, krzyża harcerskiego i innych odznaczeń, które harcerkę napawają poczuciem dumy i satysfakcji. Oczywiście munduru nie trzeba mieć już na pierwszą zbiórkę, ale przyjęło się, że po ok 3 miesiącach przyznaję się ZHRkę, czyli naszywkę nad prawą kieszeń koszuli mundurowej, która świadczy o przynależności do organizacji (a przyszyć tą plakietkę można tylko na mundur). Oczywiście jest to także element naszej tradycji.

Aby ułatwić wizualizację tego, o czym piszę oraz to, czego będą państwo szukali w składnicy harcerskiej pozwolę sobie opisać każdą część umundurowania. Zdjęcia, na których każdy z niżej wymienionych elementów został opisany, mogą państwo znaleźć w albumie: umundurowanie (klik).

  • jasnoszara spódnica mundurowa ZHR (bez guzików z przodu, tylko z krótkim zamkiem z lewego boku oraz z jedną kieszenią z prawej strony)
  • jasnoszara koszula mundurowa ZHR (należy pamiętać, że szukamy koszuli munduru ZHR, ponieważ te dla ZHP mają naszytą flagę, której nie da się odpruć i logo ZHP na lewej kieszeni)
  • ciemnoszary szary kapelusz Jadzia z szerokim rondlem i lilijką ZHR (można go zdobyć w niższej cenie niż ta w składnicach od drużynowej albo „odziedziczyć” go po harcerce, która już nie działa w drużynie)
  • biała para wywijek (najlepiej mieć więcej na zapas)
  • czarne getry z dwoma pomarańczowymi paskami
  • pas ZHR (obowiązkowo z logiem ZHR na klamrze, proponuję pas czarny lub zielony parciany albo brązowy skórzany)
  • buty mundurowe (trapery/ pionierki lub inne ciemne obuwie za kostkę, nie wyższe)
  • ZHR-ka (biało-czerwona plakietka na której widnieje napis ZHR)
  • dodatkowo (na przyszłość) można też zakupić córce suwak (również znany jako pierścień) do chusty

Pomarańczową chustę z charakterystycznym śmieszkiem oraz pomarańczowe pagony z numerem drużyny, a niedługo potem krzyż harcerski, zdobywa się w trakcie swojej harcerskiej drogi poprzez wykonywanie zadań oraz zdobywanie stopni i sprawności (zapewnia to drużyna, nie trzeba nic kupować). Jest to jedna z metod działania z drużyną- poprzez aktywizowanie członków drużyny do samorozwoju. Zadania na stopnie harcerskie są dopasowywane do każdej harcerki indywidualnie, a sprawności (wyszywane potem na prawym ramieniu bluzy mundurowej) świadczą o zdobytym przez nią doświadczeniu i umiejętnościach. Cały ten proces odbywa się stopniowo wraz ze zdobywaniem stażu (doświadczenia).

W związku z wejściem nowego Regulaminu Umundurowania (klik) można spodziewać się zmian w tym zakresie. Przed zakupem munduru proszę skontaktować się z drużynową.   

 

Składnice harcerskie

Polecam Witmar znajdujący się w Pasażu Różowym na ul. św. Marcin w Poznaniu (strona: http://www.usarmy-witmar.pl/umundurowanie.html), ponieważ częściej tutaj udaje się zdobyć nasze spódnice mundurowe (jasnoszare, bez guzików z przodu, tylko z zamkiem z boku). Gdy ich nie ma, zawsze można złożyć zamówienie.

W drugiej składnicy, Woda Góry Las, znajdującej się na ulicy Strzeleckiej w Poznaniu (strona: http://wgl.pl) jest większy asortyment i dostępność towarów, ale czasem ceny są wyższe niż w Witmarze. Tutaj za to znajdziemy zdecydowanie więcej dodatkowego asortymentu przydatnego na wyjazdy, o którym mowa poniżej.

Jeśli chodzi o nasze mundury można spokojnie wybierać je w obu tych miejscach. (Pamiętając oczywiście o szukaniu umundurowania dla harcerki należącej do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.)

Co do dodatków- nie należy przesadzać z kupowaniem nowej harcerce w zbyt dużej ilości „gadżetów”. Z czasem będzie ona wiedziała co, do czego służy oraz jak i kiedy te „dodatki” (typu finka, scyzoryk, kompas, busola itp.) się stosuje. Wtedy można zacząć szukać tego typu przedmiotów. Jednak zachęcam do pozostania przy zakupach niezbędnych (większość z nich to tzw. Indywidualne Wyposażenie Harcerki) takich jak:

  • zapałki
  • notatnik harcerski
  • agrafki
  • dodatkowe guziki mundurowe z lilijką
  • dodatkowa para sznurowadeł do butów mundurowych
  • 2 metry linki
  • latarka
  • kubek (najlepiej metalowy, czy inny, który się nie pobije)
  • niezbędnik (czyli sztućce)
  • plecak mały
  • plecak duży
  • ewentualnie: scyzoryk/ finka, kompas, busola, mapnik oraz inne

Metoda harcerska opiera się na uczeniu samodzielności oraz nabywaniu wielu umiejętności związanych z terenoznawstwem, technikami harcerskimi (węzły, szyfry itp.), także na pewno każda harcerka dzielnie sobie poradzi, czy to na zbiórce, biwaku czy w lesie, bez zbędnych przedmiotów.

  

Zapraszam również do zapoznania się z podstroną kierowaną do rodziców na stronie internetowej ZHR. Między innymi zamieszczono tam takie artykuły:

http://www.zhr.pl/kompendium-2/

http://www.zhr.pl/jak-harcerstwo-wychowuje/

http://www.zhr.pl/dlaczego-warto-nas-wspierac/

 

Dziękuję za poświęcony czas,

Drużynowa 10 PDH „Gniazdo” im. Heleny „Lusi” Siekierskiej

 

Dodaj komentarz